STADION SPARTA

Už více než sto let patří Sparta mezi nejznámější fotbalové kluby naší republiky. Mnohokrát uslyšíte, jak se kluci baví „ jsi Sparťan anebo Slávista ?“. Sparta je prostě pojem. A víte že stadion tohoto klubu je právě na Letné a zde se hrají domácí utkání a často i mezistátní zápasy české reprezentace. Pojďme si stadion blíže představit.

Historie letenského stadionu

Provoz letenského stadionu byl zahájen v roce 1917, kdy zde začaly trénovat pražské fotbalové kluby. Postupem času však přestal stadion vyhovovat některým požadavkům a došlo k jeho rekonstrukci. V roce 1934 byla rozšířena kapacita stadionu na 45 000 diváků. V témže roce se rozpoutal požár, kterému podlehla hlavní tribuna stadionu. V roce 1937 byla vybudována zcela nová ze železobetonu.

Dalšími železobetonovými stavbami byl stadion na Letné zrekonstruován v letech 1967 – 1969. Ty totiž nahradily stávající dřevěné tribuny. V blízkosti stadionu pražské Sparty stávaly v minulosti také celkem dva stadiony pražské Slavie. Slavia je využívala jako své domácí stadiony do doby, kdy přesídlila do pražského Edenu.

Modernizace stadionu

Další modernizace fotbalového zázemí byla dokončena v roce 1994. Od té doby dosahuje kapacita 21 tisíc diváků. Všechna místa ke stání byla nahrazena sedačkami. V roce 2002 byl vybudován vyhřívaný trávník, který výrazně zlepšil hrací podmínky. Kromě vzhledu stadionu se několikrát změnil i jeho název. U fotbalových fanoušků byl od roku 2003 známý jako Toyota Arena, poté byl v roce 2007 přejmenován na AXA Arena a od roku 2009 nese název Generali Arena.

Stadion dnes Fanoušci si dnes mohou svůj oblíbený sport vychutnat pomocí dvou velkoplošných obrazovek, díky kterým je sportovní viditelný pro všechny a to zcela detailně. Součástí stadionu je i malé hřiště, na kterém se konají tréninky fotbalových družstev a zápasy týmu B. Letenský stadion nyní pro své domácí zápasy využívá fotbalový klub AC Sparta Praha a česká fotbalová reprezentace.

Převzato z: www.praguecityline.cz

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *