BRUSELSKÝ PAVILÓN

Dalším zajímavým místem k zastavení, které byste při návštěvě Letenských sadů neměli vynechat, je Bruselský pavilon. Seznamte se s historií této pozoruhodné stavby, která proslavila tehdejší Československou republiku na EXPO 58. Nenechte si ujít ani nezapomenutelný výhled, který se vám právě z tohoto místa naskytne.

Zavítáme – li do východní části Letenských sadů, jistě naší pozornosti neunikne pozoruhodná stavba. Jedná se o Bruselský pavilon, který zde stojí již od roku 1960. Pavilon, respektive pouze jeho část, byla na pražskou Letnou přemístěna po ukončení EXPO 58, které se konalo v Bruselu. Společně s pavilonem reprezentovala Československo také restaurace. Ta byla umístěna v samém srdci pavilonu. O výstavbu obou budov se zasloužili projektanti F. Cubr, J. Hrubý a Z. Pokorný. Projekt měl na výstavě mezi všemi expozicemi veliký úspěch, a proto vyvstaly snahy objekt zachovat.

Po ukončení EXPO 58 bylo rozhodnuto o přemístění pavilonu na pražskou Letnou. V roce 1960 byla tedy Letná obohacená o další restauraci. Ta zde fungoval až do roku 1990. Poté byla restaurace prodána do soukromého vlastnictví a objekt začal pomalu chátrat. Majitel historickému významu stavby nepřisuzoval takovou váhu, a zcela jej nechal se rozpadat. Po několika letech byl ve velmi dezolátním stavu, a bylo rozhodnuto o jeho rekonstrukci. Ta se uskutečnila v roce 2001. Původní stavební plány se bohužel nedochovaly. V bývalé letenské restauraci bylo vybudováno moderní sídlo reklamní agentury, odkud je k spatření ojedinělý výhled na Prahu.

Převzato z: www.praguecityline.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *