BÝVALÝ STALINŮV POMNÍK

img70

Další naší zastávkou v Letenských sadech bude okolí letenského metronomu. Pamětníci si však vzpomínají na dobu, kdy na místě pohyblivého stoje stával monumentální piedestal se sousoším Stalina a zástupců společenských tříd. My vám nyní stavbu, které se neřeklo jinak než fronta na maso, představíme.

Stalinův pomník Po ukončení II. světové války vyvstala jako v ostatních československých městech myšlenka, postavit tehdejšímu komunistickému vůdci Stalinovi pomník. Po dlouhých úvahách bylo vybráno i místo – Letenská pláň. Stavba skupinového sousoší byla započata v prosinci roku 194 a byla vyčíslena na 140 tisíc korun. Ke slavnostnímu odhalení došlo 1. května 1955, na svátek práce. Sochař Otakar Švec, který byl sousoším pověřený, se ale odhalení nedočkal – spáchal sebevraždu. Sousoší, které bylo často označováno fronta na maso, bylo usazeno na Letenskou pláň, nedaleko Čechova mostu. Pomník byl z mohutných pískovcových kvádrů, které stály na železobetonové konstrukci. Celé sousoší dosahovalo do výšky přes patnáct metrů a délky přes dvacet metrů.

 Kdo byl na sousoší vyobrazen? V samotném čele monumentálního sousoší stál sovětský diktátor Josif Vissarionovič Stalin. Do pozadí byli umístěni zástupci všech tehdejších společenských tříd. Vlevo od Stalina postával dělní, vědec, kolchoznice a rudoarmějec, kteří měli zastupovat sovětský lid. Vpravo od diktátora naopak stáli představitelé československého lidu – dělník, rolnice, novátor a vojín.

Stalin musí pryč, a to i z Letné. Poté, co po Stalinovi ujal moci Chruščov, došlo k otevřené kritice Stalinova kultu. Nastalo veřejné odhalování diktátorových zločinů, kterých se během své nadvlády dopustil. Proto začalo docházet, stejně jako v ostatních zemích, k likvidaci symbolů, které by jeho diktátorský režim připomínaly. Stejný osud potkal i letenský pomník. Letenský kolos, se kterým byly spojeny zejména vysoké náklady, než obdiv lidí, tak na Prahu shlížel pouhých sedm let. K odstranění sousoší došlo v listopadu roku 1962. Odstranění předcházely velké debaty na téma, co s ním. Nikdo však pomník nechtěl, Stalin se již neuctíval, proto bylo rozhodnuto o jeho odstřelení. Náklady spojené s likvidací a odstřelováním pomníku přesáhly čtyři miliony korun.

Převzato z: www.praguecityline.cz

Zajímavý článek si přečtěte a rozhovor poslechněte...ZDE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *