METRONOM A PROSTORY POD NÍM

img21 img20

Dnes se na místě, kde stával Stalinův monument, kývá z jedné strany na druhou obrovské kyvadlo metronomu – Stroje času sochaře Vratislava Nováka. Nás ale kromě stavby a nádherného výhledu do okolí zaujme i podzemní prostor, nad kterým se právě nyní nacházíme.

 Rozhlasové vysílání a metronom Po likvidaci Stalinova pomníku následovalo několik návrhů na vznik nového letenského památníku, ale žádný z projektů nakonec nebyl realizován. V současné době je na Stalinově podstavci pohyblivý metronom. Ten vytvořil sochař Vratislav Novák v roce 1991. Metronom, který autor nazval ,,Stroj času“, připomíná svým vzhledem známý Mälzelův metronom. (Jan Nepomuk Mälzer v roce 1816 na podnět Ludwiga van Beethovena zhotovil první mechanický metronom). Letenský pohyblivý stroj dosahuje výšky pětadvacet metrů. Na Letnou byl dopraven a usazen pomocí obřího vrtulníku. Zajímavá stavba s velkým kyvadlem se stala nejen vyhledávaným cílem procházek. Okolní prostor bývalého památníku totiž využívají in-linisté a skateboardisté.

 Co se nachází pod pomníkem? Podzemí pod pomníkem je veliké takřka jako  Palachovo náměstí u Rudolfina a mělo sloužit jako muzeum J. V. Stalina.  Není to jednolitá místnost,  ale  několik částí, z nichž největší je tzv. Sloupová síň. Ta se rozprostírá na ploše kolem 100 metrů čtverečních. Podzemí nebylo koncipováno jako kryt. Mělo sloužit pouze ke zlepšení stability pomníku. V roce 1989  se v podzemí nacházel rockový klub a z těchto prostor dokonce vysílala první soukromá rozhlasová stanice, která byla přejmenována na Radio 1. Poté podzemí sloužilo spíše jako skladiště.

Současná podoba podzemí V současnosti jsou podzemní prostory pod pomníkem v opravdu dezolátním stavu, proto je pro veřejnost zcela uzavřeno. Zejména díky stáří a přírodním vlivům se betony začínají drolit. Do objektu také stropem prosakuje stále více vody a zub času se začal podepisovat i na konstrukci celé stavby. Bohužel náklady na opravu jsou velmi vysoké. Město se tedy rozhodlo vyhlásit veřejnou zakázku, prostřednictvím které by soukromý investor mohl objekt zachránit. V zakázce zvítězila stavba obřího oceanária, která však doposud nebyla realizována.

Převzato z: www.praguecityline.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *