HANAVSKÝ PAVILÓN

img14

Opět se nacházíme v Letenských sadech a tentokrát budeme následovat turistické ukazatele ke stavbě, která je zajímavá nejen pro svůj atypický vzhled, ale hlavně díky bohaté minulosti. Cesta nás zavedla až do blízkosti Mariánských hradeb, kde se nad Prahou tyčí překrásný, novobarokní Hanavský pavilon.

Zemská jubilejní výstava Stejně jako petřínské Bludiště, tak i Hanavský pavilon zdobil v roce 1891 pražskou Zemskou jubilejní výstavu. Pavilon byl věnován výstavě a propagaci komárovských železáren. Ty v té době patřily knížeti Vilému z Hanavy, podle kterého byl výstavní prostor pojmenován. O návrh stavby se zasloužil architekt Otta Hieser a samotné zhotovení provedli právě dělníci knížecích sléváren.

 Pojďme si pavilon prohlédnout zblízka Základem stavby byla litinová konstrukce, a další stavební materiály tvořilo kromě zdiva také železo a sklo. Perlou pavilonu je dodnes překrásné schodiště, ozdobené umělecky kovaným zábradlím. Slévárenští mistři také zhotovili ozdobný arkýř a balkon. Návštěvníky výstavy však upoutala především unikátní výzdoba interiéru Hanavského pavilonu. Uprostřed stavby byl umístěn vysoký zdobený sloup, z jehož vrcholu majestátně shlížel litinový orel. Nemalé pozornosti se těšila i pyramida, která byla tvořena litinovými výrobky knížecích železáren. Návštěvníci Zemské jubilejní výstavy, kromě samotné budovy pavilonu, mohli obdivovat podnikové muzeum, jehož exponáty byly obohaceny i o práce žáků jejich odborné školy.

Hanavský pavilon na Letné Po ukončení Zemské jubilejní výstavy vyvstala otázka, jak s budovou naložit. Kníže Hanavský se rozhodl, že ji daruje městu Praze.  Bylo tedy rozhodnuto, že bude pavilon rozebrán a přemístěn do Letenských sadů, kde jej můžeme obdivovat dodnes. V současnosti se v pavilonu nachází restaurace, která patří mezi Pražany k velmi vyhledávaným místům. Není divu, neboť z letní terasy se před vámi rozprostře okouzlující výhled na Staré Město pražské.

Převzato z: www.pragucityline.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *