KRAMÁŘOVA VILA

Kramářova vila byla odedávna sídlem vysokých vládních představitelů. Prvním z nich byl její stavitel – první československý předseda vlády Karel Kramář, který dal vilu postavit jako své sídlo. Po několik let zde byly uloženy sbírky Národní galerie a nyní slouží tato kulturní památka jako rezidence předsedy vlády České republiky.

Karel Kramář (1860 – 1937), politik, rusofil a první československý předseda vlády nechal Kramářovu vilu postavit v letech 1912 – 1914 jako sídlo pro sebe a svoji ženu Naděždu. Kramář byl vysoce postaveným politikem, což vedlo v roce 1915 pro nepohodlnost k zatčení a odsouzení k trestu smrti. Po dvou letech strávených ve vězení mu byla udělena amnestie a v roce 1918 se stal předsedou vlády, kde působil pouze do roku 1919. Manželé Kramářovi jsou pohřbeni v kryptě na Olšanských hřbitovech.

Pro stavbu svého pražského sídla koupil Karel Kramář v roce 1911 pozemek na baště svaté Máří Magdaleny. V těchto místech se předtím nacházelo i městské opevnění. Místo si zvolil především pro ojedinělý výhled na historické centrum Prahy. O projekt novobarokní vily se zasloužil rakouský architekt Friedrich Ohmann.

Samotná stavba započala v roce 1912. Kromě novobarokních a secesních prvků výzdoby dominuje stavbě především předsunutý balkon, na jehož zábradlí dal Karel Kramář zvěčnit své motto: Pravdou třeba proti všem. Výzdoba interiéru byla ponechána na profesoru Uměleckoprůmyslové školy Janu Benešovi a sochařích Štiplovi a Kloučkovi. V patře byla vybudována společenská jídelna a zimní zahrada s výhledem na Pražský hrad. Kromě salonků, pokojů pro hosty nechyběl ani kulečníkový pokoj, kuchyně, Kramářova pracovna, ložnice, a další z padesáti pokojů.

Po smrti Karla a Naděždy Kramářových se vlastníkem vily stala Společnost dr. Karla Kramáře, jež stavbu pronajímala Národní galerii. Po ukončení činnosti Společnosti připadla vila Národnímu muzeu a v roce 1952 se stala majetkem Úřadu předsednictva vlády. Především zde byli ubytováváni významní zahraniční hosté. V letech 1994 – 1998 prodělala vila nákladnou rekonstrukci a byla uzpůsobena jako rezidence předsedy vlády České republiky. Kramářova vila není běžně přístupná veřejnosti. Nahlédnout do ní můžete pouze ve dnech otevřených dveří nebo při zvláštních společenských akcích.

Převzato z: www.wikipedia.org

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *