LETENSKÝ ZÁMEČEK

img31

Při procházce Letenskými sady nemůžeme opomenout návštěvu Letenského zámečku, který je situovaný ve východní části parku. Zámeček, stejně jako nedaleký kolotoč, nabízí okázalý výhled na historickou Prahu. Přijďte vzdát obdiv nebo se občerstvit do výletní restaurace, která stála u zrodu Letenských sadů.

Restaurace na Letné Původně se na Letenských svazích namísto současného parku rozprostíraly staré církevní vinice. Ty se v první polovině devatenáctého století zásluhou obce Pražské proměnily na Letenské sady. Obec si totiž kladla za cíl vytvořit místo, kam budou Pražané a návštěvníci Prahy chodit na výlety či na příjemné procházky. Aby se z Letenských sadů stalo více vyhledávané a lidmi oblíbené místo, bylo zapotřebí zajistit v sadech občerstvení. V roce 1863 zde byla podle návrhu Vojtěcha Ignáce Ullmanna vybudována letenská výletní restaurace. Nádherná novorenesanční restaurace se ihned stala velice oblíbeným místem k posezení.

Restaurace – svědkem významných události V blízkosti výletní restaurace byla v roce 1891 zřízena konečná stanice proslulé Křižíkovy elektrické dráhy. V té době byla tato dráha prakticky první tramvajovou drahou v Praze. Pražská lanová dráha jezdila na Letnou až do začátku 1. světové války. Později byla dráha nahrazena pohyblivými schody. O tři roky později od výstavby dráhy byl za budovou restaurace umístěn další unikát – letenský kolotoč.

V historii Letenského zámečku se vystřídalo několik majitelů. Každý z nich provedl nějaké stavební úpravy, a to jak interiéru, tak venkovní části restaurace. Významnou rekonstrukcí prošel zámeček v roce 2001. Během stavebních prací byla budova zrekonstruována do původní podoby. Stavitelům k tomu napomáhaly dochované historické plány.

Současná podoba Letenského zámečku Letenský zámeček je oblíbeným místem nejen pro občerstvení, ale konají se zde i významné společenské akce, galavečery, recepce, bankety ale i svatby. Není divu, neboť kromě stylových salonků a kavárny na hosty čeká příjemné posezení ve čtyřech restauracích různých stylů. Zde si můžete objednat speciality nejen české, ale i zahraniční kuchyně. 

Převzato z: www.praguecityline.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *