KOLOTOČ

cropped-img29.jpg

Letenská pláň se může pyšnit dalším světovým unikátem a vy máte tu možnost si jej prohlédnout. Pokud byste jej hledali, vydejte se do míst k Národnímu technickému muzeu a Letenskému zámečku. Přímo na prostranství před muzeem je umístěn nejstarší dochovaný kolotoč v Evropě.

Historie Kolotoč nechal postavit Josef Nebeský na konci devatenáctého století. O vytvoření světového unikátu se zasloužil tesařský mistr Matěj Bílek. Dodnes se zachoval i originální plán stavby kolotoče z roku 1892. Původně atrakce stála na Královských Vinohradech, kde se z houpačky mohli lidé těšit v letech 1892 – 1894. Josef Nebeský, jakožto majitel sám kolotoč provozoval. Nechal tedy atrakci konstruovat tak, aby obsahovala koně různých velikostí. Díky tomu byl kolotoč ve své době vyhledávaný nejen dětmi, ale i dospělými. V roce 1894 byl kolotoč z Královských Vinohrad převezen na pražskou Letnou, kde spočívá dodnes. V blízkosti stanice letenské lanové dráhy se kolotoč otáčel až do devadesátých let dvacátého století.

Rekonstrukce Od roku 1991 je letenský kolotoč zapsaný v seznamu nemovitých kulturních památek České republiky. Protože byl kolotoč velmi vyhledávanou atrakcí, je pochopitelné, že po dlouhém provozu bylo zapotřebí jej rekonstruovat. Střecha a dřevěné konstrukce byly ohroženy hnilobou, proto v roce 1995 došlo k celkové rekonstrukci památky. V roce 2004 se stalo součástí sbírky Národního technického muzea, které se díky restaurátorský pracím vyvíjí snahu o záchranu této unikátní historické památky.

Pojďme si kolotoč prohlédnout

Ne každý ví, že se pod kolotočem nachází podzemní prostor, který sloužil k technické obsluze. Původně se celý mechanismus rozpohyboval tak, že do podzemí sestoupil člověk, který zde chodil dokola a pomocí tlaku na vzpěru podlahy uvedl celou atrakci do pohybu. V devatenáctém století bylo zařízení zmodernizováno a namísto lidí kolotočem otáčel elektromotor. Na první pohled vás jistě zaujme dřevěný renesanční pavilon s prkennými výplněmi. Ty slouží jako ochrana před nepříznivým počasím a hlavně před vandaly. Ve středu kolotoče je umístěný otočný sloup, který je střežen trojicí rytířů. Na otočné podlaze je nainstalováno celkem jednadvacet koní různých velikostí. Každý z nich je vycpaný slámou a potažený pravou koňskou kůží. Součástí byl i původní skříňový orchestrion, ale ten bohužel společně se zvonem ukraden.

Převzato z: www.praguecityline.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *